Przygotowanie do badań obrazowych

Jak przygotować zwierzę na badanie obrazowe?
Ultrasonografia obejmuje badanie jamy brzusznej, klatki piersiowej, echo serca, monitorowanie ciąży. Będzie więc przydatna we wszystkich przypadkach kiedy chcemy ocenić konkretne narządy, ich strukturę i wielkość.
Badanie rentgenowskie wykorzystujemy w przypadku chorób i urazów ortopedycznych, zwyrodnień kręgosłupa, stawów, skrętu żołądka, obecności ciał obcych w przewodzie pokarmowym, płynów w jamach ciała, kamieni nerkowych, pęcherzowych, guzów nowotworowych, badań kontrastowych przewodu pokarmowego i wydalniczego i wiele innych.
Czy wiesz jak dobrze przygotować siebie oraz swojego pupila na te badania?
Czy zwierzę musi być na czczo?
Przygotowanie zwierzęcia zależy od rodzaju badania i jego wskazania. Niektóre badania będą wymagały 8-12 h głodówki, jest to szczególnie istotne przy badaniach przewodu pokarmowego oraz z uwagi na konieczność znieczulenia pacjenta. Nawet jeśli nie było to wcześniej planowane zawsze istnieje taka możliwość z uwagi na niepokój zwierzęcia lub ewentualne unieruchomienie w nienaturalnych pozycjach ciała. Czasem konieczne jest wykorzystanie materaców stabilizujących, linek lub rozwieraczy w przypadku zdjęć rentgenowskich stomatologicznych. Biorąc pod uwagę powyższe zaleca się wykonanie badań morfologicznych i biochemicznych krwi oraz echa serca u osobników starszych lub predysponowanych do wad serca gdyż znieczulenie nie jest obojętne dla organizmu.
Czy pupil może oddawać mocz przed badaniem?
W przypadku badań układu moczowego zaleca się wykonywanie ich z pełnym pęcherzem. W tym celu nie należy wyprowadzać psów na dwór bezpośrednio przed wizytą a kotom zabrać kuwety kilka godzin wcześniej. Warto zachęcić przy tym do picia większej ilości wody. Przy innych typach badań raczej nie będzie mieć to znaczenia.
Czy podaje się jakieś doustne środki przed badaniem?
Przy badaniach przewodu pokarmowego lekarz może zalecić podanie preparatów redukujących gaz w jelitach w celu lepszej widoczności. Z kolei przy podejrzeniu niedrożności i ciałach obcych częstą praktyką jest podanie przez lekarza weterynarii w gabinecie doustnie kontrastu dla uwidocznienia obrazu na zdjęciach RTG i wykonywanie takich zdjęć cyklicznie co kilka godzin.
Czy zawsze trzeba zgolić sierść?
Wielu właścicieli niechętnie podchodzi do miejscowego golenia sierści podczas badania USG natomiast czasami jest taka konieczność zwłaszcza u ras długowłosych . Decyduje o tym lekarz patrząc na widoczność obrazu, często wystarczy tylko samo zmoczenie sierści. Z kolei przy badaniach RTG istotne jest zdjęcie ze zwierzaka wszystkich przedmiotów takich jak szelki, obroże, ubranka, zwłaszcza te metalowe. Zdarza się, że właściciel po uprzednim ubraniu się w ubiór ochronny trzyma zwierzę do zdjęć rentgenowskich, wtedy należy zdjąć całą biżuterię oraz trzymać zwierzę w odpowiedni sposób tak aby obraz pozostał przejrzysty. Musimy pamiętać, że osoba uczestnicząca w badaniu nie może mieć ku temu przeciwskazań takich jak ciąża, choroby nowotworowe, choroby tarczycy.
Podsumowanie
Reasumując, badania obrazowe w medycynie weterynaryjnej to częsty i nieodłączny element pracy z pacjentem. Są dostępne już właściwie w większości zakładów leczniczych dla zwierząt. Wyniki badań USG i RTG są gotowe właściwie natychmiast do odczytu, doliczając ewentualnie czas na opis przez specjalistę. Dobrze przygotowując nasze zwierzę uzyskamy najlepsze wyniki w najkrótszym czasie co oszczędzi stresu naszym podopiecznym. Warto już w domu trenować ze swoim zwierzakiem leżenie w pozycji na boku lub na plecach co może znacznie ułatwić przyszłą wizytę w gabinecie weterynaryjnym.