Jak zachęcić kota do picia wody?

lek. wet. spec. chorób wewn. 
zoopsycholog Karolina Szmytko

Jak zachęcić kota do picia wody?

Zacznijmy od tego, że koty gatunkowo przystosowane są do picia mniejszej ilości wody, dlatego warto pamiętać zasadę, że kot to nie mały pies. Jeśli zwierzę przyjmuje mokrą karmę, ma dostęp do miski z wodą, schronienie przed słońcem, a także nie ma wskazań medycznych do pobierania zwiększonej ilości wody nie należy nadmiernie przepajać zwierzęcia.  Jeśli nie mamy pewności czy nasz koci pacjent posiada wskazania do zwiększonego poboru wody możemy wykonać badanie moczu i ocenić ciężar właściwy, który będzie bardzo dobrą wskazówką do dalszego postępowania i wydania zaleceń. 

Przyjmuje się, że kot powinien wypijać średnio 30 - 50 ml wody na kg masy ciała (różne normy w zależności od literatury) - jednakże ilość ta będzie związana z wieloma czynnikami środowiskowymi, prowadzoną dietą itp. Warto pamiętać, że istnieje zjawisko polidypsji, czyli zwiększonej ilości pobierania płynów przez zwierzę - co zazwyczaj jest objawem istniejącej choroby i należy to natychmiast skonsultować z lekarzem weterynarii, a także przeprowadzić podstawowe badania diagnostyczne, takie jak między innymi badanie krwi i moczu.

W takim razie kiedy zachęcać kota do spożywania wody? 
Na pewno jeśli będą takie zalecenia lekarza weterynarii w związku ze zdiagnozowaną chorobą. Ważne również jest kontrolowanie ilości spożywanej wody oraz częstotliwości i ilości oddawania moczu kiedy  panują upały lub gdy zwierzę spożywa tylko/głównie suchą karmę. 


W jaki sposób? 
Poznajcie 5 magicznych sztuczek!

Po pierwsze...

Mówi się, że im częściej kot natknie się na miskę z wodą tym częściej skusi się na picie - dlatego wprowadź w środowisku kota miski w różnych częściach domu i na różnych wysokościach (np. blat, stół, podłoga, parapet). Jednym z ważniejszych elementów środowiskowych i behawioralnych dla kota jest możliwość wskakiwania na wyższe elementy mieszkania - pozostawione tam poidełka będą dużo bardziej atrakcyjne dla zwierzęcia. Dodatkowo warto pamiętać, żeby używać misek szklanych czy ceramicznych. Metalowe miski poza niekorzystnym wpływem behawioralnym ( zdarza się, że koty boją się swojego odbicia) mają również aspekt zdrowotny - zauważa się korelację między używaniem ich, a występowaniem na przykład kociego trądziku na brodzie i policzkach kota. Ważna jest również wielkość miski - część zwierząt nie toleruje, gdy ich wibrysy dotykają krawędzi miski, więc dla takich pupili należy dobrać odpowiednią szerokość naczynia.

Po drugie...

Wprowadzenie fontanny jest często bardzo prostym, aczkolwiek bardziej kosztownym sposobem.  Dźwięk płynącej i chlapiącej wody zachęca zwierzę do zainteresowania się obiektem. Często jest to również miejsce zabaw, gdy w miseczce wyląduje piłeczka lub upolowana, pluszowa myszka (co dodatkowo dokłada walorów środowiskowych i wpływa korzystnie na zaspokojenie potrzeb socjalizacyjnych). Wybierając elektryczne poidło należy sprawdzić głośność urządzenia - czasami pracująca pompa przeszkadza zarówno kotu jak i opiekunowi. Należy również pamiętać o dokładnym, regularnym czyszczeniu oraz odkamienianiu urządzenia. 

Po trzecie...

Bardzo podobnie jak w przypadku kociej fontanny "woda w ruchu" jest bardziej atrakcyjna dla kotów. Czasami sam dźwięk odkręcanego kranu powoduje, że zwierzę czeka już w gotowości. Jest to bardzo dobry sposób na urozmaicenie wodnego środowiska. Pod kran można podstawić również miseczkę i zostawić kran lekko kapiący - zbierająca się woda w misce będzie chętniej spożywana, a kapiące krople regularnie będą przypominać o spożywaniu wody.

Po czwarte...

Dziwne upodobania Twojego pupila mogą być przepustką do zwiększonej podaży płynów... Jak? Może Twój kot preferuje picie wody ze szklanki lub wazonu? Poustawiaj bezpiecznie wypełnione różne naczynia i obserwuj, którymi najbardziej wzbudzisz zainteresowanie. Zdarza się, że opiekunowie tworzą... akwaria dla kotów! Oczywiście nie do kąpieli, ale do pojenia. 
Dodatkowo czasami wystarczy w naczyniu umieścić kamień lub kostkę lodu, a kot zauważalnie częściej spożyje wodę! Możesz również zorganizować wodną zabawę - w dużej misce umieść pływające smaczki - będzie to idealne połączenie zaangażowania oraz wysiłku fizycznego i psychicznego zwierzęcia, urozmaicenia środowiska i dnia, a także zwiększenia wypijania wody.

I ostatnie...

Nawet jeśli Twój pupil dostaje tylko suchą karmę warto w upalne dni włączyć posiłki mokre (co niesie wiele korzyści zdrowotnych).
Mokra karma dostarczy kotu zarówno potrzebną mu do funkcjonowania wodę swoim składem, ale również wprowadzi możliwość łatwego dodawania wody do posiłków. Mówi się także o tym, że cieplejsza woda czy podgrzanie posiłku zwiększa jego smakowitość dla kotów.
Na rynku weterynaryjnym dostępnych jest również wiele produktów do uzupełniania płynów - sosiki, zupki, a także specjalne produkty (typu hydrate/ hydro care) nawadniające i zawierające elektrolity wyprodukowane typowo dla zwierząt. Oczywiście ze względu na to, że koty są bardzo dużymi smakoszami warto na początku przetestować, który produkt najlepiej podpasuje dla wybranego zwierzaka.

NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami!
Szukaj